Jarní soustředění Doksy.

Jarní soustředění proběhlo v letošním roce dříve než v předchozích letech. Důvodem byl hlavně termín velikonoc a zde plánovaná oddílová soustředění a navazující řada oblastních závodů po velikonocích. Soustředění se účastnili všichni členové TSM a SCM kromě dorostenců z VPM (účastna MED v LOB) a LPM (účast na soustředění juniorů ve Slovinsku). Tréninkový tým ale posílili vybraní žáci a další dorostenci nezařazení v SCM, celkově se nás sešlo 16 a 5 trenérů. -více...

Hned v pátek po večeři a odpočinku následoval první trénink - noční. Největší problémy zde měli roznašeči s vyhledáním místa startu od frekventované silnice. Drobně rozšířená paseka v místě jedné z kontrol (lesáci se na čerstvě zmapovaném prostoru opravdu činili) byla pro změnu mírnou komplikací trénujícím. Tratě jednodušší, kdo si na začátek sezony netroufal přímo, mohl obíhat - hlídat si výhybky cest.

Náročný program v sobotu obsahoval 3 tréninky. První na mapě ve skalách, opět jako předchozí noční více na rozmapování, trénink byl koncipovaný jako zkrácená klasika. V prudkých svazích největší chyba byla při volbě postupů, kde někteří nevyhodnotili jako nejlepší volbu obíhačku kolem skalního hřebene a volili postup přímo s nejméně 6-7 vrstevnicemi a 5-10 minutami navíc. Další tréninky už byly odstupňované nejen možností volby délky tréninku, ale i obtížnosti mapy - od nejlehčí varianty mapy bez cest po klasickou vrstevnicovku. Po 2 okruzích na mapě Hradčany - zaměřeno na mapování jasných skalnatých tvarů a udržení směr - následoval řetízek na mapě Oltářík. Zde jako největší chyby se ukázalo čtení vrstevnic, směr a vzdálenost v azimutu a plánování postupu v azimutu - záchytné linie a body.

Sobotní večer jsme pak věnovali individuálním rozborům zimní přípravy u členů SCM a TSM. 

Neděle nás zavedla opět do prostoru nočního tréninku, pro kontrolní middle byla využita skalnatá část. Kromě vypuštění 3 nejsilnějších lesních cest se běželo na úplné mapě. Na závěrečný trénink jsme se přesunuli zpět do prostoru prvního sobotního tréninku. Klasická vrstevnicovka pro všechny byla zaměřená kromě volby delších postupů i na držení ůlinie postupu podle vrstevnic - tvary, linie, směr. Oba nedělní tréninky už všichni zvládali bez větších problémů, i když je stále potřeba pracovat na fixaci postupů ve směru s odhadem vzdáleností, volbu záchytných bodů a linií, méně zastavování na postupech.

Podle hodnocení účastníků se nejvíce líbily tréninky (od nejhezšího) - middle, nedělní vrstevnicovka, řetízek a pro změnu nejméně sedly tréninky (od toho nej ...) - sobotní klasika, noční, vrstevnice. Kupodivu v prostoru Pruského kamene se líbila vrstevnicovka a trénink na úplné mapě naopak.

Co dát závěrem? Jak napsal jeden neznámý účastník - nejhorší trénink nebyl žádný, ale nelíbíla se mi zima. Tu jsme snad přežili všichni, protože orienťák není pro cukrové panenky.

A zcela nakonec odkazy mapy      noční -                 noční

                                              sobota klasika -      sobotní klasika

                                              sobota okruhy -      sobota okruhy

                                              sobota řetízek -      sobota řetízek

                                              neděle middle  -      neděle middle

                                              neděle vrstevnice -  neděle vrstevnice

                      a foto                http://westcup.rajce.idnes.cz/Soustredeni_Doksy_dorost_2016