Český ráj je za námi - jarní soustředění TSM/SCM.

Ráno mrazíky, přes den slunce a relativní teplo, technicky i fyzicky náročné terény, našlapaný program, to všechno čekalo na dorostence a juniory v okolí Turnova od pátku 24.3. do neděle 26.3. v okolí Turnova. Sestavu jsme rozšířili o vybrané žáky, u kterých jejich výkonnost dávala předpoklady, že soustředění zvládnout a bude pro ně výrazně větším  přínosem, než paralelně probíhající soustředění SCD v Jesenici.

PÁTEK - NOČNÍ

V tomto období se rychle stmívá a změna na letní čas nás čekala až další noc, takže jsme mohli začít propátrávat les chvíli poté, co mladší sourozenci některých z borců doma zalehávali po večerníčku do postele. Na ne příliš těžkých tratích bylo cílem zopakovat - zdokonalit se - v mapování za snížené viditelnosti, určení bodů k odbočení a dohledávce, běh podle azimutu (pro ty, kdo nevolili delší odbíhačky). 

mapy -      krátká      střední      dlouhá

SOBOTA - MIDDLE

Hned první sobotní trénink byl v nejtechničtější části prostoru Kalich. Při večerním rozboru se ukázalo, že detailní čtení mapy před volbou postupu mohlo výrazně pomoci v plánování volby, uprostřed skal bylo třeba kontrolovat směr, pečlivé a do poslední chvíle soustředěné provedení dohledávky eliminovalo zbytečně odchylky od směru a chybu při dohledávce. Při realizacích postupů bylo důležité z množství informací výběr odlišných nebo výrazných orientačních bodů a taky brát v úvahu generalizaci některých míst. Dost problémů bylo při dohledání kontroly 15, hlavně správně z údolí odbočit na hřbet a určit zde svoji polohu před dohledávkou. Dost se zde podbíhalo. Mapa (s využitím kontrol ze soustředění repre) zde.  

              - HROMADNÉ STARTY

Celkem 9 variant dvou cca kilometrových úseků hromadného startu ukázalo, že v rychlosti ne každý zvládá pečlivě mapovat, po zastavení ztrácí kontakt se skupinou, pod tlakem chybuje. Na tomto tréninku se ukázalo, že běžecky rychlejší nemusí být vždycky lepší než klidní mapaři.

              - SEBĚHY

Prudké kopce na mapě Kozlov jsme využili na trénink seběhů. Chyby vyplývaly ze známého faktu, že svah nás při šikmém seběhu stahuje směrem dolů. Zde je důležité nastavení směru a jeho kontrola, konrétně tady byla v lese výborná viditelnost a při držení směru a hlídání záchytných bodů nebo linií jak v postupu, tak načtení situace kolem kontroly se v podstatě nedalo chybovat. Přebíhání některých kontrol bylo i proto, že nečteme situaci za kontrolou a v některých případech za to mohl běh bez kontaktu s mapou (běžím a nesleduji mapu). Mapa je tady.

              - VEČERNÍ TEORIE

Večer, proti původnímu plánu, byl věnován výlučně mapové teorii. Nakonec to bylo přínosnější, než naplánovaná část k zimnímu tréninku a tréninkovým deníkům. Dva bloky - teorie plánování postupů s praktickými ukázkami možných variant řešení, navazující rozbor postupových chyb na letošním Jarním poháru, které připravil Fanda Kolovský a rozbory postupů dopoledního middlu, byly přerušeny protahovací přestávkou. I když někteří z účastníků tuto problematiku neslyšeli poprvé, je stále co zlepšovat a opakovat. Tomu dávají za pravdu i chyby nejen na tomto soustředění, ale i na prvních letošních závodech. Taky některé odpovědi při řešení postupů ukázaly, že plánování postupů nemáme ještě všichni zažité.

NEDĚLE - VRSTEVNICOVKA

V prostoru sobotních seběhů na Kozlově byla ranní vrstevnicovka o čtení a interpretaci tvarů s generalizací kamenů a skalek. V prostoru s dobrou viditelností se nejvíce chybovalo ve svahu v jihovýchodní části. Pro bezchybné absolvování platí držet směr, kontakt s tvary a liniemi a nebát se využívat komunikace vedoucí ve směru postupu - tady obzvlášť pozor na hlídání polohy v mapě a včasné odbočení mimo komunikaci do postupu.

mapy -     krátká        střední       dlouhá

            - POSTUPY

Závěrečný trénink byl směřován na volbu postupů vedených přes jednotlivá údolí. Určitým nedostatkem bylo, že jsme neporovnávali časy přes SI, ale pouze některé dvojice spolu startující na kontrole porovnávaly, která varianta je rychlejší. Trénink už byl poslední a probíhal za všeobecné únavy a většina postupně snižovala intenzitu běhu. Vliv na rychlost postupů měly i některé cesty rozdupané koňmi. 

 mapy -    krátká       střední      dlouhá

Věříme, že procvičování mapy v náročných terénech Českého ráje a přenesení zásad navigace se projeví v následujícím období, už na oddílových velikonočních soustředěních nebo závodech.   

A nakonec ještě odkaz na pár foteček od Pepy Nádeníčka http://westcup.rajce.idnes.cz/Soustredeni_dorost_Turnov/.